Peter Pastierik

Podpora NSA

MSMT logotyp text RGB cz

20220522 121021

Finále krajského přeboru mládeže se hrálo v sobotu 21. a neděli 22. května v Chodově.

Finálový turnaj hraje v každé kategorii 6 nejlepších z kvalifikačních turnajů. Z našeho klubu na něj postoupili čtyři hráči: Dianka Romanko a Vojta Červinka v kategorii do 12 let, Jára Ugrenovich v kategorii do 14 let a Péťa Mikoláš v kategorii do 16 let.

Zatímco v nejmladší kategorii jsme dopadli nejlépe jak jsme mohli, v těch ostatních se nám moc nedařilo.

V kategorii H12 oba naši zástupci až do posledního kola drželi 100 % bodový zisk, v posledním kole se utkali ve vzájemném souboji. Vojta Červinka využil taktické chyby Dianky a zaslouženě se stal krajským přeborníkem, Dianka Romanko získala stříbrnou medaili.

V kategorii H14 měl Jára Ugrenovich určitě také medailové ambice, ale z prohry ve 2. kole se těžko vzpamatovával a po dvou remízách přišel prohrou v posledním kole o bronz a postup na mistrovství Čech. Skončil se ziskem 2 bodů na 4. místě.

Podobně určitě ovlivnila prohra v 1. kole Péťu Mikoláše a i v dalších partiích se nedokázal vyrovnat s tempem hry 40 minut na partii + 30s/tah a dostával se do časových tísní. Nakonec získal jen 1 bod a obsadil 6. místo.

Koval - Ugrenovich

Černý mohl dát mat 3. tahem: 26.-Df3+ 27. Kg1 Dxf2+ 28. Kh1 Df1 mat (do matu vede i 26.-Dxf2)

místo toho přišlo stále ještě vyhrávající 26.-Vcd8 27. Dg4 Dxf2 28. Kh1

ale zde černý místo 28.-De1+ s dalším 29.-Vf2+ zahrál 28.-Df1+ a partie nakonec skončila jeho prohrou.

Mikolas finale KP

Zrůst - Mikoláš

Černý docílil vyhrané pozice s nekrytelným postavením dámy. Bílý se ale svým posledním tahem 46. Dh1 pokouší situaci zkomplikovat a černý už je v časové tísní.

Černý měl reagovat tahem 46.-Sxg5 nebo 46.-Da7

Přišlo 46.-b1D  47. Dh5 - pozice je stále ještě za černé vyhraná, ale je nutné hrát přesně a nejlépe hned vrátit dámu tahem 47.-Dxe2+

Černý zahrál 4.-Se8 48. Dxe8 Da7 49. Dg8+ Kh6 50. Dh8+ Dh7 51. Dxf6+ a remis věčným šachem

Paradoxně to byl nakonec bílý, kdo mohl vyhrát, kdyby místo věčného šachu zahrál 50. Se4 Dg7 51. De8 a mat na h5 je krytelný jen za cenu oběti dámy.