Blahopřejeme

No events

Podpora NSA

MSMT logotyp text RGB cz

Už 54. Šachové Zaječice hrané od roku 1990 zároveň jako Mistrovství ČR 6 členných žákovských družstev se konaly 28.-29.5. na Seči a my jsme byli opět u toho, stejně jako dalších přibližně 700 účastníků.

A to dokonce s rekordní výpravou, protože kromě 6 členného družstva (Jenda, Petr, Jirka, Dan, Karin, Šimon) jsme postavili také dvě dvojice (Péťa s Járou, Honzík s Adriankou) do turnaje dvojic nejmladších žáků a dva hráči (Tomáš, Ruda) hráli doprovodný turnaj jednotlivců.

Hrálo celkem 60 družstev, 45 dvojic a 45 hráčů v doprovodném turnaji. Škoda, že z Karlovarského kraje jsme byli jediní. Podrobnější reprotáž z průběhu turnaje je níže, zde už jen o tom, jak to nakonec všechno dopadlo.

V turnaji 6 členných družstev jsme obsadili 21. místo, a protože před námi je jedno polské družstvo, v rámci Mistrovství ČR jsme skončili 20. Dopadli jsme tak lépe, než jsme byli nasazení a předhonili jsme řadu silných družstev. 5 zápasů jsme vyhráli, 4 prohráli, a to vždy se skóre 2:4, skóre jsme měli dokonce 9.-10. nejlepší ze všech. Na úspěchu se podílelo celé družstvo, 5 hráčů předvedlo výkon lepší než je jejich současné elo. Výsledky jednotlivých hráčů (9 kol): Jenda Špička 4 body (výkon 1639), Péťa Špreňar 6,5 bodu (výkon 1693), Jirka Beer 6 bodů (výkon 1634), Dan Moura 6 bodů (výkon 1392), Karča Beranová 7 bodů (výkon 1478), Šimon Pastierik 3,5 bodu (výkon 1121).

V turnaji dvojic nejmladších žáků obsadila dvojice Péťa Špička+Jára Kodet hezké 14. místo, po slabším začátku měli skvělý závěr, Péťa získal 4 body (výkon 1055) a Jára 6 bodů (výkon 1171). Radost nám udělala i naše druhá méně zkušená dvojice Ian Moura + Adrianka Kodetová, která obsadila 29. místo - Honzík získal 4 body (výkon 1095), Adrianka 4,5 bodu (výkon 1005).

Další úspěch přišel v doprovodném turnaji, kde Tomáš Lorenc vybojoval se ziskem 7 bodů výborné 2. místo (výkon 2186) hned za vítězným Vojtěchem Plátem. Ruda Hlaváč skončil na místě 8. (výkon 2129).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Naše družstvo je nasazené jako 27., tedy na konci první poloviny, A dvojice jako 11. a měla by mít tedy ambice bojovat o první desítku, B dvojice jako 21. (obě naše děti ještě nemají elo a předhonili tak se svou 4.VT v nasazení dvojice s nižším elem). V doprovodném turnaji je Tomáš Lorenc nasazený jako 6. a Ruda Hlaváč jako 12.

V 1. kole jsme získali 11 bodů z 12 možných: družstvo si bez problémů poradilo s ŠO Chrudim 6:0, Honzík s Adriankou (neboli I+A) porazili spojenou dvojici Vyšehrad+Ústí, Péťa s Járou (neboli P+J) remizovali 1:1 a vyhráli i Tomáš a Ruda.

V 2. kole jsme v družstvech narazili na 12. nasazený ŠO Hlinsko, elově jsme byli slabší na všech šachovnicích, ale náš tým zabojoval a vyhráli jsme 4,5:1,5, když podle očitých svědků jsme dokonce mohli vyhrát znovu 6:0, Jenda remizoval a Šimon prohrál na čas ve vyhraných pozicích.

Dvojice P+J opět hrála 1:1 (s BŠŠ Frýdek Místek C), když opět vyhrál Jára. Dvojice I+A podlehla dvojici Hlinko A 0:2.

Tomáš a Ruda oba vyhráli.

Ve 3. kole naše družstvo narazilo na ještě silnějšího soupeře - 9. nasazený TJ Bohemians Praha, který byl nakonec nad naše síly, ale prohra jen 2:4 (vyhráli Jenda a Karča) ukazuje, že k dalším překvapení moc nechybělo.

Dařilo se ale ve dvojicích - všichni 4 naši hráči vyhráli, P+J s Jiskrou Havlíčkův Brod, I+A s dvojicí Unichess B.

Tomáš i Ruda zase bod, takže oba mají po 3 kolech 100 % zisk.

4. kolo: I po prohře jsme se v družstvech udrželi na stole č. 7 a přišel další těžký soupeř - 11. nasazený TJ Štefanydes Polička A. Ani tentokrát jsme se soupeře nezalekli, ale nakonec jsme  prohráli 2:4 (vyhrál Jirka, remíza Petr a Dan).

Těžké soupeře měly i obě naše dvojice - A dvojice 4. nasazenou Kuřim A, B dvojice 8. nasazené Polabiny A - tentokrát pro nás čtyři 0.

Tomáš porazil Holáska, který v předchozím kole vyhrál s 1. nasazeným Plátek, Ruda porazil Janouška. Zůstávají tak jako jediní s plným počtem bodů, škoda, že se tady taky nehrají dvojice :-)

5. kolo: Díky prohrám v předchozím kole nás čekali relativně slabší soupeři. Družstvo hrálo se SK Prostějov a podařilo se nám uhájit těsnou výhru 3,5-2,5 (vyhráli Jirka, Dan a Karča, remizoval Šimon).

Dvojičkám se toto kolo nepovedlo a obě prohrály 0:2, áčko s QCC České Budějovice B, béčko s Frýdkem-Místkem C.

Tomáš hrál s Rudou a tudíž nemohli oba vyhrát, partie skončila remízou.

6. a poslední sobotní kolo

Náš tým se posunul zpět k výše nasazenému družstvu, a to obhájci loňského prvenství SK Oaza Praha a bohužel se opakoval výsledek 2:4. Je fajn, že s nikým neprohráváme vysoko, ale toho chybějícího bodu je pak o to větší škoda:-(. Bodoval tentokrát Péťa a půl bod přidaly Karča a Dan. Se ziskem 9 bodů a dobrým pomocným hodnocením se po prvním dni držíme v první polovině startovního pole - na 25. místě a máme turnaj dobře rozehraný.

Dvojice P+J uhrála s ŠA VŠTE České Budějovice jen 1/2 bodu Péťovo zásluhou, dvojice I+A s ŠK Aurora Praha získala bod, když vyhrál Honzík. Honzík s Adriankou jsou tak na průběžném 27. místě a mají o půl bodu víc než Péťa s Járou, kteří jsou až 37., ale zítra budou mít ještě dost příležitostí své postavení vylepšit.

V doprovodném turnaji Tomáš vyhrál a Ruda remizoval, Tomáš tak přenocuje na samostatném 1. místě a Ruda dělí 2.-3. místo s Vojtou Plátem, který se už určitě chystá v 7. kole Tomáše z čela sesadit.

7. kolo: V družstvech jsme si bez problémů poradili s Novoborkou ŠA 5:1, jako jediný prohrál na 1. šachovnici Jenda.

A dvojice si poradila 2:0 s ŠŠPM Lipky Hradec Králové B, B dvojice uhrála 1/2 bod (Adrianka) s Chotěboří B.

Tomáš podle očekávání prohrál, Ruda také.

8. kolo: Prohráli jsme s o něco výše nasazeným ŠK Ústí nad Orlicí, jak jinak než 2:4, vyhrál Petr, remízu přidali Jenda a Karin.

A dvojice se chytla a znovu vyhrála 2:0, tentokrát s Chotěboří B, B dvojice remizovala 1:1 s QCC České Budějovice B (výhra Adrianky).

Tomáš remis, Ruda 0, Tomáš tak klesl na 3. místo a Ruda na 10.

Poslední 9. kolo: poslední kolo bývá nejdůležitější a nám se tentokrát opravdu povedlo - celkem skóre 11,5-0,5. Naše družstvo smetlo ŠK Lípa 6:0, dvojice P+J porazila Hraničář Horní Stropnice 1,5-0,5 (Péťa remis, Jára 1) a dvojice I+A porazila 2:0 ŠŠPM Lipky Hradec Králové B. Vyhrál i Tomáš a Ruda.

Takže je čas na zmrzlinu na oslavu, závěrečné vyhlášení výsledků a předání cen a na cestu domů :-)

Powered by Joomla!®. Valid XHTML and CSS.