Podpora MŠMT

MSMT logotyp text RGB cz

Jak bylo v Minsku?

adri a jara MS

Jak už bylo zmíněno v jednom z předchozích článků, Jára a Adrianka Kodetovi se zúčastnili ve dnech 2. - 4. 6. 2017 Mistrovství světa kadetů v rapid šachu a v bleskové hře v kategoriích chlapců a dívek do 8, 10 a 12 let.

Mistrovství se hrálo v hlavním městě Běloruska Minsku a naši hráči si z něj přivezli spoustu nezapomenutelných zážitků a na památku také účastnický list a tričko mistrovství s českou vlajkou a svým jménem.

Minsk sal

Naše malá výprava na místo a zpět cestovala nočním vlakem přes Varšavu, na místě pak pořadatelé zajišťovali transfer z nádraží do hotelu. Hotel byl od místa konání vzdálený přibližně 500 m, hrálo se v Paláci sportů neboli sportovní hale. Na stejném místě se ve stejnou dobu hrálo i ME mužů včetně českých reprezentantů v čele s Davidem Navarou.

Před prvním kolem turnaje v rapidu proběhlo slavnostní zahájení, kterého se zúčastnil i víceprezident FIDE a prezident španělské šachové federace Javier Ochoa.

Turnaj v rapid šachu byl rozdělen do dvou dnů, hrálo se tempem hry 2x10 minut + 5s/tah. Celkem se zúčastnilo 626 mladých hráčů z 24 zemí.

Jára předvedl velmi dobrý výkon a všechny nás příjemně překvapil, když v těžké konkurenci kategorie H10 se mu z 9 partií podařilo získat 5,5 bodu a obsadil výborné 42. místo ze 182 účastníků. Ze 4 českých reprezentantů v této kategorii byl nejlepší a ze všech českých účastníků druhý nejlepší. Během turnaje potkal soupeře z Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Vietnamu a Iránu.

Adrianka získala v kategorii D8 3 body a obsadila 48. ze 64 účastnic, potkala soupeřky z Ruska, Běloruska a Anglie.

Výsledky D8

Výsledky H10

V neděli se pak hrálo MS v bleskovém šachu, tempo hry bylo 2x5 minut + 2s/tah. Hrálo celkem 532 hráčů z 25 zemí.

Lépe se opět dařilo Járovi, vybojoval 4 body a obsadil 87. místo ze 147 účastníků. Adrianka získala opět 3 body a skončila na 40. místě ze 49 účastnic. V tomto turnaji se hodně projevilo to, že takto rychlé partie u nás děti nehrávají (což je jinak dobře) a Adrianka se dvakrát neubránila zahrání nemožného tahu.Minsk Adri

Výsledky D8

Trenéři a rodiče museli během partií sedět v hledišti. Proti zvyklostem na českých turnajích hráči po skončení partie museli zůstávat u partie, dokud nepřišel rozhodčí a oba hráči nepotvrdili výsledek partie. Dbalo se na dodržování pravidel – prohrával už první nemožný tahů; když hráč došel pěšcem na poslední řadu a kvůli časové tísni si nepostavil žádný kámen a zmáčkl hodiny, prohrál také kontumačně; obrácená věž je opravdu pořád věž a ne dáma apod.

Kromě turnajů zbyl čas i na prohlídku města (Minsk má necelé dva miliony obyvatel), Muzea druhé světové války apod. Pro Čechy je v Bělorusku levně – některé ceny jsou zde až několikanásobně nižší.

Minsk má pořadatelství tohoto mistrovství přidělené i pro následující dva roky a Jára s Adriankou by jeli hned znovu J