07 kvě 2024;
Sedněv Radek

Podpora NSA

MSMT logotyp text RGB cz

JaraV sobotu 9.4. se hrál v chodovském Kassu 10. ročník Velta Tea Cupu neboli Krajský přebor mládeže v rapid šachu 2016. Hrálo se ve třech mistrovských kategoriích a součástí byl i doprovodný turnaj dorostu.

Vítězové jednotlivých kategorií postoupili na mistrovství ČR v rapid šachu a jedním z nich je i Jára Kodet, který vyhrál nejmladší kategorii do 10 let.

Jára ztratil bod ve 2. kole, ale od té chvíle již vše vyhrál, nejdůležitější partie přišly v posledních dvou kolech. V 6. kole porazil do té doby vedoucího Tomáše Wildhabera. Věděl tak, že k vítězství v turnaji už mu stačí „jen“ porazit v posledním kole svého klubového kolegu Honzíka. Byla škoda, že se takto v posledním kole potkali, protože to, co pomáhalo Járovi k 1. místu, znamenalo, že Honzík zůstane bez medaile, v případě remízy nebo výhry Honzíka by měli medaili oba, ale „jen“ stříbrnou a bronzovou. Jára po velkém boji partii vyhrál a stal se tak vítězem turnaje, Honzík Moura de Andrade prohrou klesl na 6. místo. Turnaj se vydařil i Filipovi Medunovi, který se díky výborné druhé polovině turnaje probojoval na 5. místo. Adrianka Kodetová (opět nejmladší účastník/účastnice turnaje) obsadila se ziskem 3 bodů 18. místo a Sebastian Šebo 20. místo z celkem 29 dětí v této kategorii.

V kategorii H12 bojovali po celou dobu na čele dva naši hráči – Dan Moura de Andrade a Šimon Pastierik. Ve vzájemné partii v 5. kole vyhrál Dan a získal tak lepší šance bojovat o vítězství v turnaji. V posledním bohužel oba prohráli – Dan s Kubou Kačírkem a Šimon s Kubou Kůsou a Dan tak klesl na celkové 3. místo a Šimon na 7. místo. Tadeáš Pohlídal skončil na 18. místě. Kategorii vyhrál se ziskem 6 bodů Jakub Kůsa.

V nejstarší kategorii H14 vyhrál Petr Špreňar z Chebu, po sehrání turnaje každý s každým měli se Standou Srbou stejný počet bodů i pomocné hodnocení a o jeho vítězství rozhodl až doplňkový zápas, který vyhrál 2:0. Náš zástupce Jirka Beer skončil na 4. místě, sice moc nechybělo, ale nepodařilo se mu porazit ani jednoho z medailistů.