logo ZODM

Nová šachová sezóna začala již tradičně Mistrovstvím České republiky v šachu mládeže a na něj o týden později navázala krajská kvalifikace na Zimní olympiáda dětí a mládeže.

Mistrovství ČR mládeže se hrálo v Harrachově od 10. do 11. září a nás reprezentoval v kategorii do 12 let Vojta Červinka. V těžké republikové konkurenci byl nasazený jako 42. a přesně tuto příčku také v konečném pořadí obhájil. Získal celkem 2,5 bodu - po špatném začátku následovala sobotní odpolední výhra a remíza a k nim v neděli přidal ještě jeden bod.

Výsledky

O týden později, v neděli 18. září, se hrála v Karlových Varech kvalifikace na Zimní olympiádu mládeže, kterou bude v lednu 2023 pořádat Královéhradecký kraj. Kvalifikace se zúčastnili čtyři podle rapid ela nejlepší hráči v každé ze čtyř kategorií. Hrálo se dvoukolově, tedy na celkem 6 kol. Na olympiádu postupuje vítěz každé kategorie.

V nejstarší kategorii ročník narození 2007 a mladší zvítězil s dvoubodovým náskokem Vojta Tegda, náš hráč Jára Kodet se ani po delší herní přestávce neztratil, získal 2 body a obsadil 3. místo.V prostřední chlapecké kategorii ročník narození 2009 a mladší jsme měli dokonce 3 zástupce a jeden z nich si postup na olympiádu vybojoval: Jára Ugrenovich turnaj vyhrál se ziskem 5 bodů, prohrál jen jednu partii s 2. v konečném pořadí. Vojta Červinka získal 3 body a 3., Láďa Nykl 4.

V nejmladší kategorii ročník narození 2011 a mladší jsme žádného zástupce neměli, vyhrál podle předpokladů Lukáš Zrůst, ale postup si vybojoval až v doplňkovém minizápase s Filipem Grosserem. Kategorii dívek vyhrála také favoritka Míša Šedá, ale k postupu měla překvapivě blízko i naše hráčka Adrianka Kodetová, která skončila 2., ale v případě výhry v jejich vzájemné partii v posledním kole by turnaj vyhrála - a k výhře měla při nadějném útoku blízko.

Blahopřejeme Járovi Ugrenovichovi k postupu na olympiádu!