Tradiční víkendové šachové soustředění v netradičně letním počasí  se koná tento víkend na chatě Na Sluníčku na Mariánské.

Přihlášeno je 14 dětí a dva instruktoři a děti od pátečního do nedělního odpoledne čeká pestrý program.

Sraz účastníků byl v pátek v 16:30 na místě. Po rozmístění na pokoje a úvodních pokynech začala první šachová přednáška spojená s testovací partií. Nejúspěšnější v "hádání" tahů byl Dan Moura, na dalších místech byli Kurt Unger, Matyáš Matějka, Filip Meduna, Míša Šedá atd.

K večeři byly penne s boloňskou omáčkou.

Po ní následoval bleskový turnaj ve 2 skupinách - A skupina hrála dvoukolově na 2x3 min.+2 s./tah, B skupina na 2x7 minut. Výsledky: Áčko: 1. Dan Moura 5 bodů, 2. Míša Šedá 3,5 bodů, 3. Matyáš Matějka 3,5 bodů, 4. Filip Meduna 0 bodů, o pořadí na 2.-3. místě rozhodla doplňková vzájemná partie. Béčko: 1. Robin Siegl 3,5 bodu, 2. Kurt Unger 3 body, 3. Karin Ungerová 2 body, 4. Marko Dellamária 1,5 bodu, 5. Hubert Foit 0 bodů.

A to je pro první den vše.

Sobotní program začal rozcvičkou pod vedením zdatných instruktorů. Během snídaně přijeli zbývající účastníci a od 9:20 tak mohla začít 2. šachová přednáška - ve 2 výkonnostně rozdělených skupinách.

Následovalo rozdělení do 2 týmů - kapitáni si vždy vylosovali jednoho z předem sestavených přibližně vyrovananých dvojic.

Tým kapitána Dana Moury: Pastierik, Šedá, Dellamária, Foit, Ungerová, Salí.

Tým kapitána Matyáše Matějky: Kodet, Meduna, Kodetová, Siegl, Unger.

A pak začal turnaj v rapid šachu - odehrána byla první dvě kola. Průběžné výsledky najdete na konci článku.

Poté jsme vyrazili na hřiště a družstva soutěžila v několika disciplínách - hon na kapitána, několik štafetových běhů a frisbee. Vyhrálo družstvo Mourovců.

Z hřiště jsme se přesunuli rovnou na oběd, ke kterému byla polévka a sekaná s bramborama.

Po krátkém poledním ne/klidu následovala řešitelská soutěž. S velkým náskokem odevzdali správné řešení 1. Dan Moura a 2. Jára Kodet. Na dalších místech skončili 3. Šimon Pastierik, 4. Míša Šedá, 5. Matyáš Matějka, 6. Kurt Unger, 7. Adri Kodetová, 8. Filip Meduna, 9. Hubert Foit, 10. Robin Siegl, 11. Karin Ungerová, 12. Vojta Salí, 13. Marko Dellamária.

Protože předpověď počasí hlásila blížící se bouřky a silný déšť, místo rapidu jsme zamířili rychle na hřiště na fotbal. Vydrželi jsme čtvrt hodiny a Matyášův tým se ujal vedení 1-0, ale pak nás déšť zahnal zpět do chaty k odehrání 3.-5. kola rapidu. Během nich přestalo pršet, a tak jsme se kolem 17. hodiny vrátili zpět na hřiště. Fotbalový zápas po velkém boji vyhrálo Matyášovo družstvo 7:6 a následně vyhrálo 2:1 i penaltový souboj. Na závěr  se hrál ještě zápas vedoucích a instruktorů proti dětem, pro dospělé už to vypadalo na fiasko, protože prohrávali 0:2, nakonec se ale vzchopili a vyhráli 4:2.

K večeři bylo krůtí maso na paprice s knedlíkama, a pak program pokračoval turnajem v holanďanech + turnajem v pexesu. Turnaj v pexesu vyhrál  o 1 bod Robin Siegl před Karčou Ungerovou. Holanďany vyhrála dvojice Šedá + Pastierik před dvojicí Moura+Dellamária.

V půl deváté jsme zapálili oheň, zahráli si ještě tři týmové hry (tvorba básně ze zadaných slov - pokochat texty se můžete na závěr tohoto článku, hádání osobnosti, definice slov) a pak už bylo na řadě opékání buřtů. Posledním bodem sobotního programu byla noční bojová hra - stezka v temném lese osvětlená jen svíčkami plná strašidel.

Nedělní rozcvička se nekonala, protože jí všichni zaspali :-) Po snídani byla na programu další šachová přednáška, opět ve dvou výkonnostních skupinách.

Po přednášce se hrály simultánky na čas (1 proti 6, obě strany měly jen 10 minut na partii) a turnaj v ping pongu. Danovo družstvo si pro simultánku vylosovalo za soupeře Standu Srbu a prohrálo 0:6. Matyášovo družstvo hrálo poté s Jendou Špičkou a prohrálo také 0:6.

V ping pongu byli nejlepší  Dan Moura, Marko Dellamária a Filip Meduna, čtyřhru vyhráli Mourovci.

V následných šachových štafetových hrách na hřišti - stezka s šachovými úlohami a mat dámou - vyhrálo 2:0 družstvo Matějkovců, protože pro některé členy Danova družstva byl mat dámou ještě velký problém.

Z hřiště se šlo opět rovnou na oběd, ke kterému byla vepřové pečeně s knedlíkama a špenátem. Polední klid byl krátký, ale čas na vytrávení byl ještě při posledních dvou kolech rapid turnaje. Protože A skupina už měla hlavní turnaj odehraný, hrála vyřazovacím pavoukem (1. proti 4. a 2. proti 3. z hlavního turnaje) doplňkový miniturnaj, do finále v něm postoupili Dan Moura a Jára Kodet, vítězem jejich vzájemné partie se stal prvně jmenovaný.

A pak už zbývala jen závěrečná hra hledání pokladu. Po sečtení všech vzájemných soubojů měl Matyášovo tým náskok pouhého 1 bodu. Závěrečná hra spočívala nejprve v nalezení papírků s indíciemi (např. MHD, Tržnice, letadlo, řidič kola, zájezd) a z těch pak družstvo muselo vymyslet to správné heslo, kterým bylo "autobus 8", což znamenalo, že se mají vydat hledat poklad na pole A8, které se podle přidělené mapky nacházelo na začátku louky kousek od chaty směrem k lesu. Bohužel právě ve chvíli, kdy se družstva vydala do terénu, se spustil prudký liják. I s těmito podmínkami se ale družstvo Matějkovců vyrovnalo a poklad poměrně brzy našlo. Druhé družstvo jen promoklo na poli a5, ale menší poklad zbyl i na ně.

A to je vše: po převléknutí a předání diplomů všichni zamířili směrem k domovu.

Doufáme, že si všichni víkend užili a příště se sejdeme opět v hojném počtu!