ZOH vyhlaseni

Dne 28.1.2018 jsme vyrazili na šachovou olympiádu do Litomyšle. Šachisté jeli v autobuse s hokejisty. Cesta byla dlouhá, ale v pohodě jsme ji zvládli.

Nejdříve jsme se zastavili v Pardubicích, krajském městě Pardubického kraje, a podívali jsme se na slavnostním zahájení ODM 2018.

Zhlédli jsme několik fantastických vystoupení, poslechli si státní hymnu a vzplál olympijský oheň. Abychom dojeli do Litomyšli, přestoupili jsme do jiného autobusu. Když jsme dorazili na místo, hledali jsme nejdříve hotel, v kterém jsme pobývali. Hledání byla obrovská motanice, ale po půl hodině jsme ho nalezli. To samé se stalo při hledání jídelny.

Měli jsme snídani, oběd i večeři. Jídlo bylo dobré a ke snídani byl dostatečný výběr.

Každý den jsme vstali, šli jsme na snídani, hráli jsme kolo, šli jsme na oběd, poté následovalo další kolo, večeře a volno.

Celkem jsme sehráli 7 zápasů. Každý člen týmu hrál v jiné kategorii. Body se počítaly jak do týmového skóre, tak za jednotlivce.

Všichni jsme se opravdu snažili, ale bylo to těžké. Na konci se uspořádalo vyhlášení, ale pouze pro šachisty

(vyhlásilo se 1. -  6. místo) a k večeru bylo druhé vyhlášení všech olympioniků.

Další den ráno jsme vyrazili domů do Karlových Varů.

Na olympiádě se nám líbilo, byl to zážitek.

Karin Beranová

A na doplnění ještě něco šachových výsledků a ukázek:

Nejlepší výsledek z karlovarského družstva uhrál Kuba Kůsa, který se ziskem 4,5 bodu obsadil 4. místo. Výborně si vedla i autorka článku výše, Karča Beranová, která hlavně díky výbornému finiši skončila na 6. místě se ziskem 4 bodů. Příliš se (proti očekávání) nedařilo, hlavně kvůli nesrovnání se se zrychleným tempem hry, Péťovi Špreňarovi, který skončil se ziskem 2,5 bodu na 11. místě. Jára Kodet byl nasazený jako 14. a takový také se ziskem 1 bodu skončil, ale v několika partiích byl blízko dalšímu bodovému zisku a získané zkušenosti proti nejlepším republikovým hráčům se určitě budou hodit.

Karlovarský kraj tak v šachách obsadil mezi chlapci 12. místo, mezi dívkami 6. místo

Výpočet 12. místo je značně komplikovaný – naši kluci dostali za své umístění celkem 16 bodů (bodování: 1. místo 20 bodů, 2. místo 16 bodů, 3. místo 13 bodů, 4. místo 11 bodů a každé další místo vždy o bod méně až 14. místo 1 bod), což by znamenalo 14. místo. K tomu se ale připočetlo 5 bodů za soutěž družstev, ve které jsme byli na 10. místě – do ní se také započítávali výsledky 3 kluků, ale bodování bylo jiné (12, 9, 7, 5, 4, 3, 2 a 1 bod pro každého dalšího účastníka turnaje), a proto i pořadí družstva je jiné. Výsledných 21 bodů pak stačilo na uvedené 12. místo, resp. 12.-14. místo.

V soutěži dívek to bylo jednodušší – 6. místo Karin znamenalo i 6. místo v kategorii dívek a tím i velký přísun bodů pro Karlovarský kraj.

Tímto jsme přispěli k celkovém 10. místu Karlovarského kraje na olympiádě.

Všetulová - Beranová

21.-Je4 22.Df4 c5 a černá získává figuru 23.Dxf5 cxd4 24.Vxe4 (bílá získává zdánlivě figuru zpět, ale následně ztratí věž na e4) Sd3 25.Vae1 (lepší bylo 25. Vd4 Sxf5 26. Vxd5 Se4 27. Vb5 a6 a bílá by měla „jen“ o figuru méně) Sxe4 26.Vxe4 d6 27.Dg6 Vxe5 … 0–1